Who watches the Watchmen?
Ez a kérdés sokszor jelenik meg -általában házfalakra graffitizve- a Watchmen című képregény hasábjain. És bár eredetileg 1986-'87-ben adták ki, most mégis aktuális írni róla, nem csak a 2009 júniusában esedékes filmváltozat, de a friss magyar kiadás miatt is.
Ezt a művet általában úgy szokták jellemezni, mint "az egyetlen képregény napjainkig ami Hugo-díjat kapott", és "az egyetlen képregény, amely szerepel a Time magazin 'A 100 legjobb angol nyelvű regény 1923-tól napjainkig' listáján". Eléggé hangzatos.
A történet egy alternatív 1985-ben játszódik, ahol a szuperhősök ténykedését törvény korlátozza. Igaz, ezek a szuperhősök, vagy maszkos kalandozók, ahogy a könyvben utalnak rájuk, Batmanhez hasonló módon nem rendelkeznek különleges képességekkel. Kivéve az egy szál Doctor Manhattant, aki bepótolja az összes szupererőt, és nagyjából isteni hatalommal bír. Ebben a világban az ő segítségével Amerika megnyerte a vietnámi háborút, és Nixon már az ötödik ciklusában elnökösködik, mégis hatalmas a pánik, ahogy az ország a nukleáris háború felé sodródik.
A Komédiás fedőnevű hős halála hozza újra össze a visszavonultan élő, kiégett szuperhősöket, hogy a harmadik világháború árnyékában kinyomozzák ki vadászik rájuk, és végül az egész világot behálózó, és meglehetősen sokkoló összeesküvésről is lerántsák a leplet. Van itt krimi, politika, thriller, helyenként fröcsögő vér és nyomokban szex is.
Csak annyit tudok mondani, hogy hihetetlenül izgalmas, és legalább annyira nyomasztó olvasmány, egyáltalán nem az a sokoldalas Garfield, ahogy az átlagemberek a képregényeket látják. Kíváncsian várom milyen filmet csinálnak belőle. A trailer mindenesetre ígéretes, meg is lehet nézni a gomb után.
Még annyit, hogy én a magyar kiadást nem olvastam, ezért, ha másképp lettek fordítva a nevek, kifejezések szidjatok valaki mást.